do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety, co wybrać na pierwszą inwestycję? 0
Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety, co wybrać na pierwszą inwestycję?

Ostatnimi czasy rosnąca liczba osób poszukuje nowych form inwestowania swoich pieniędzy. Dawniej sprawdzonymi sposobami były chociażby nieruchomości, natomiast dziś coraz większą popularnością cieszy się złoto inwestycyjne. Nie jest żadną tajemnicą, że kruszec ten od wieków działał na naszą wyobraźnię. Jego estetyczne walory przyciągały wzrok i od samego początku był kojarzony z luksusem i dobrobytem. Dziś warto wspomnieć o dużym potencjale inwestycyjnym, jaką może przynieść nawet niewielka sztabka lub moneta. No właśnie... na jaką formę inwestycji najlepiej jest się zdecydować?

Jak pokazuje historia, inwestowanie w złoto świetnie się sprawdziło nawet w tych najbardziej niepewnych czasach. Metal ten jest postrzegany jako jedna z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności, ponieważ zasadniczo długoterminowo nie traci na wartości. Oprócz tego jest doskonałym sposobem na zachowanie wartości oszczędności i zawsze gwarantuje płynność. Co istotne, złoto zawsze było odporne na inflację, niestabilną gospodarkę oraz konflikty zbrojne, co powoduje, że jest doskonałym produktem inwestycyjnym.

Co lepiej kupić - sztabki czy monety?

Dwa główne warianty, w których dostępne jest złoto to przede wszystkim sztabki oraz monety. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem w ten materiał mogą mieć problem z oceną opłacalności konkretnych form. Odpowiedź jednak nie jest tak jednoznaczna, jak by tego oczekiwano. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Złota moneta występuje zazwyczaj w stanie surowym, natomiast sztabki są dostarczane w zintegrowanych opakowaniach wraz z certyfikatem. Powoduje to, że monety można wziąć do ręki i zweryfikować ich wagę oraz wymiary. Jest to bardzo istotne, gdyż każdy producent wytwarza monety o określonej wadze i konkretnych wymiarach. Jeśli wykonane przez nas pomiary wykażą odstępstwa od przyjętych norm, wówczas możemy mieć wątpliwości co do autentyczności konkretnego produktu. Nie każdy o tym wie, ale złote monety można sprawdzić także na dźwięk. Nawet przy lekkim uderzeniu wydają one charakterystyczny dźwięk o określonej częstotliwości, podczas gdy inne akcesoria pozostają “głuche”. Mówiąc o złotych monetach nie można nie wspomnieć o ich jakości wykonania. Produkty oryginalne wybijane są z ogromną precyzją w taki sposób, aby można było zaobserwować nawet te najmniejsze detale. Warto więc przy zakupie zwrócić na to szczególną uwagę.

Złote sztabki – charakterystyka

Złote sztabki są zazwyczaj dostępne w specjalnych opakowaniach, wewnątrz których znajduje się certyfikat autentyczności oraz sam metal szlachetny. Na certyfikacie znajdują się te same informacje, które są wybite na sztabce. Jest także podpis certyfikowanego probiercy. Właśnie to sprawia, iż sztabki złota należy kupować u doświadczonych i renomowanych sprzedawców, którzy są w stanie zagwarantować autentyczność wyrobu. Pamiętać w tym miejscu należy, że łańcuch dostaw sztabek jest w każdym punkcie nadzorowany przez prawdziwych fachowców, począwszy od rafinerii, aż do klienta końcowego. Powoduje to, że materiał jest co najmniej kilkukrotnie kontrolowany, co znacząco niweluje ryzyko powstania jakichkolwiek pomyłek w ocenie autentyczności produktu.

Różnice między sztabką, a monetą

Trzeba powiedzieć, że sztabki odróżniają się od monet nie tylko wyglądem, ale również standardami wagowymi. Waga sztabek wynosi najczęściej od 1 do 1.000 gramów. Jednostką wagi tego typu materiałów jest uncja trojańska, która w przybliżeniu wynosi 31,1g. Monety bulionowe mają zazwyczaj masę 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncji trojańskiej. Dla części inwestorów i kolekcjonerów znaczenie może mieć również fakt, że monety charakteryzują się nieco większymi walorami estetycznymi. Posiadają one bowiem zazwyczaj ciekawe grafiki lub wizerunki znanych osobistości, co może podnieść ich wartość i dodatkowo pomóc w ocenie autentyczności. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zarówno złote sztabki, jak i monety są uznawane nie za surowiec, lecz za walutę. Oznacza to, że produkty te są zwolnione z podatku VAT.

Sprzedaż złota

Bez względu na to czy zdecydujemy się na zakup sztabki, czy monety, trzeba mieć na uwadze, że sprzedaż złota to biznes, który opiera się w głównej mierze na zaufaniu. Każdy sprzedawca wie, że w tej branży nawet najmniejsza próba manipulacji może raz na zawsze zburzyć jego wizerunek, dlatego nie może on sobie pozwolić na jakiekolwiek kwestionowanie jego profesjonalizmu i autentyczności produktów.

W jaki sposób kupować złote sztabki i monety?

Aby zakup złotych sztabek oraz monet był przeprowadzony w możliwie najbardziej sprawny, oraz bezpieczny sposób, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim warto korzystać z punktów, które istnieją już od wielu lat i potwierdziły swoją renomę na rynku. Dobrze jest udać się do sklepu fizycznego, aby móc na własne oczy obejrzeć i dotknąć interesujące walory. Dzięki temu będziemy mieć pewność, co tak naprawdę kupujemy i jak konkretny produkt wygląda w rzeczywistości. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą da nam również możliwość dopytania o wszelkie szczegóły.

W kontekście sztabek bardzo istotne jest, aby kupować tylko certyfikowane materiały, natomiast jeśli chodzi o monety, to warto postawić na produkty pochodzące z renomowanych mennic. Mogą się zdarzyć przypadki, gdy na konkretny kruszec trzeba będzie poczekać nawet miesiąc. Nie należy się jednak tego obawiać, bowiem zawiązując transakcję terminową. Sprzedawca zobowiązuje się do jej realizacji po ustalonej cenie. W naszym sklepie jako potwierdzenie zawarcia transakcji wystawiamy dokumenty, na których znajdują się szczegóły dotyczące produktu, jak również planowanego czasu realizacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium