1938 Fi. 310 - 322 ** Seria historyczna
Cena regularna:
Opis
1938 Fi. 310 - 322 ** Seria historyczna
W 1938 roku, dwudziestą rocznicę odzyskania niepodległości uczczono emisją trzynastoznaczkowej serii prezentującej ważne dla Polski postacie i wydarzenia historyczne. Stąd pochodzi jej popularna nazwa - „seria historyczna”. Na znaczkach widzimy między innymi: Kazimierza III Wielkiego i jego gości - obcych monarchów, witanych przez Mikołaja Wierzynka, Stefana Batorego nadającego pod Wielkimi Łukami szlachectwo chłopu Kacprowi Wielochowi oraz Romualda Traugutta podczas powstania styczniowego i wizerunek Józefa Piłsudskiego.
Seria historyczna to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych serii okresu Polski Międzywojennej. Poszukiwana przez kolekcjonerów, stanowi ozdobę kolekcji zarówno jeśli chodzi o ciekawą grafikę jak poruszane tematy.
Opis oferowanych znaczków:
- rok wydania: 1938
- nazwa wydania: 20. rocznica odzyskania niepodległości ("seria historyczna")
- kat. Fischer: 310-322
- stan: czysty
- guma: z gumą
- uwagi: na znaczku Fi. 310 guma spękana z delikatnymi ubytkami
Obraz ukazuje skan oferowanych walorów.
FAQ
- Jaki jest nakład znaczków z tej serii?
Nakład jest inny dla każdego znaczka. Waha się w szerokich granicach między 900 a 5 tysięcy. Znaczki o końcowych numerach serii mają najniższe nakłady. I tak znaczki o numerach 319 i 320 mają nakłady po 10 tysięcy każdy, natomiast znaczki o numerach 321 i 322 mają nakład, jedynie po 5 tysięcy każdego z nich. To właśnie wysokość nakładu decyduje o cenie walorów. Im niższy nakład tym wyższa cena. Wspomniane znaczki są najdroższymi z całej serii.
- Co oznacza symbol przekreślonej wanny umieszczony w katalogu przy tej serii?
Symbol ten oznacza, że farba, którą wydrukowano znaczki może ulec rozpuszczeniu podczas moczenia znaczków w wodzie lub benzynie. Moczenie w wodzie wykonuje się, aby usunąć podlepkę lub odkleić znaczek z karty klaserowej lub listu (to ostatnie nie jest zalecane, ze względu na dużo większą wartość korespondencji niż samego znaczka). Moczeni w benzynie pomaga w wykrywaniu znaków wodnych. Z kolei rodzaj znaku wodnego często decyduje o wartości znaczka.