100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3364Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
Rycerze Maltańscy 1 oz 2021 srebrna moneta
Rycerze Maltańscy 2021 srebrna moneta

Rycerze Maltańscy to pierwsza moneta okolicznościowa, która powstała dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Centralnym Bankiem Malty a Germania Mint. Emisja ta zapoczątkuje serię unikalnych monet bulionowych, które w nowoczesny sposób nawiązują do tradycji Zakonu Maltańskiego.
Kolekcja będzie efektem współpracy, łączącej najwyższą jakość mennictwa i metali szlachetnych z wizją artystyczną, marketingiem i dystrybucją obu instytucji.

Tradycje zakonu kawalerów maltańskich sięgają wypraw krzyżowych. Jego wcześniejsza nazwa - Rycerze Szpitala Jerozolimskiego św. Jana Chrzciciela (potoczna nazwa: joannici) - w pełni oddaje jego pierwotny charakter. Była to bowiem organizacja o charakterze charytatywnym, której początki sięgają XI wieku, kiedy to grupa włoskich kupców założyła w Jerozolimie bractwo opiekujące się szpitalem dla pielgrzymów.
Z czasem joannici zaczęli się zajmować nie tylko szpitalnictwem i walką z niewiernymi, ale również przewozem morskim rycerzy i pielgrzymów. Umiejętności zdobyte na morzu przydały się joannitom, gdy upadło Królestwo Jerozolimskie i zakony rycerskie musiały opuścić Ziemię Świętą. Joannici ugruntowali swoją silną pozycję poprzez przejęcie części majątku zlikwidowanego Zakonu Templariuszy.

Jak wszystkie dawne zakony rycerskie, także kawalerowie maltańscy zajmują się dzisiaj przede wszystkim działalnością charytatywną. Prowadzą szpitale, przychodnie, domy opieki, organizują misje humanitarne do państw objętych działaniami wojennymi.
Zakon posiada także wiele placówek w Polsce, gdzie tradycje działalności Zakonu są długie. Wysoki tytuł Baliwa przyjął Józef Piłsudski, do zakonu należeli m.in. Ignacy Mościcki czy kard. August Hlond, kard. Franciszek Macharski, prymas Polski Józef Glemp i wiele wpływowych osób świeckich.

 

Awers pierwszej monety z serii przedstawia Rycerzy Maltańskich w szyku bojowym, ze słynnym pałacem Verdala w tle. Nazwa pałacu związana jest z Wielkim Mistrzem Zakonu Maltańskiego Hugues Loubenx de Verdalle. Budynek stanowi dziś jedną z rezydencji maltańskiej głowy Państwa. Przy górnej krawędzi umieszczono napis z nazwą serii – „Knights of the Past", a z prawej nominał wynoszący 5 EUR.

Rewers monety przedstawia herb Central Bank of Malta na tarczy trzymanej przez maltańskiego rycerza.

  

Specyfikacja

Próba:         Ag 999.9
Mennica:     Germania Mint
Rocznik:      2021
Próba:         999.9
Nominał:      5 Euro
Średnica:     38,61 mm
Waga:          1 oz
Stan:            BU
Nakład:        15 000 szt.

Moneta 2021 Rycerze Maltańscy 1 oz Silver zostanie wyemitowana w nakładzie 15000 numerowanych monet z certyfikatem i dedykowanym opakowaniem – blistrem, który można ustawić jak obrazek.

Pozdrawiamy

Zespół Ms70

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium