100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2802Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
Od czego zacząć zbieranie znaczków
Od czego zacząć zbieranie znaczków

Od czego zacząć zbieranie znaczków?

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych to dobry sposób na rozwijanie istniejącego już hobby. Tematyka poruszana na znaczkach jest nieograniczona i odnosi się niemal do każdego elementu życia. Jeżeli interesujesz się sportem – znajdziesz wiele znaczków z różnych krajów poruszających tematykę sportową np. olimpiady, kolarstwo. Jeśli interesujesz się historią odnajdziesz na znaczkach wizerunki znanych osób, nawiązania do przełomowych wydarzeń czy bitew. Przyroda – flora czy fauna to bardzo popularny temat i jest licznie reprezentowana na znaczkach pocztowych.

Jeśli chciałbyś zacząć zbierać znaczki w powyżej opisany sposób, w pierwszym kroku warto sięgnąć po pakiety znaczkowe. Są one pogrupowane właśnie tematycznie. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziesz 25, 50 lub 100 znaczków pocztowych na interesujący Cię temat. Znaczki w pakietach są oryginalnymi znaczkami emitowanymi przez różne państwa na całym świecie. Znaczki są już wycofane z obiegu – czyli nie można ich użyć do opłacenia listu. Dodatkowo są kasowane.

Większość znaczków jest bardzo pięknych, kolorowych. Cieszą oko i są dobrym zaczątkiem dla własnej kolekcji. Kolekcjonerstwo tematyczne jest obecnie bardzo modne i daje wiele przyjemności. Dla bardziej zaawansowanych zbieraczy tematycznych tzw. tematyków organizowane są pokazy i wystawy, także w formie konkursu, na których prezentowane są ich zbiory.

https://ms70.pl/pl/c/Pakiety-tematyczne/865

 

 

Drugim rodzajem zbierania znaczków pocztowych jest tzw. filatelistyka klasyczna. Polega ona na zbieraniu znaczków z danego kraju w porządku chronologicznym, czyli od najstarszych do najbardziej współczesnych. Wielu kolekcjonerów na początku swojej przygody zaczyna zbieranie od znaczków np. od emisji wydanych w ich roku urodzenia, a następnie przesuwają się „w przód” do wydań bieżących lub w „tył” – do starszych. Tu także, w pierwszym kroku warto zacząć albo od pakietów znaczkowych jednak nie tematycznych, a rocznikowych np. pakiet znaczków polskich z lat 60-tych albo od pojedynczych serii lub kompletu znaczków z danego roku tzw. rocznika. Możliwość rozwoju w tym kierunku jest olbrzymia.

Pierwszy znaczek wydany został w Anglii w 1840 roku. Od tego momentu, stopniowo, kolejne kraje rozpoczynały emisje znaczków pocztowych i tak trwa to do dziś. Szacuje się, że łącznie na świecie w jednym roku wydawanych jest ponad 10 tysięcy walorów filatelistycznych.

https://ms70.pl/pl/c/Pakiety-polskich-znaczkow/880

 

Zbierając klasycznie dotrzecie do momentu, kiedy liczyć zaczną się nie tylko standardowe emisje, ale także walory rzadkie, próby, usterki itp. Jednak to już zupełnie inna historia…

Każdy sposób rozpoczęcia przygody z filatelistyką jest dobry. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok. Potem, zobaczycie sami, idzie coraz łatwiej, a co ważniejsze wciąga.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium