do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
2023 Valkyries: Ostara 1 oz Silver BU 0
2023 Valkyries: Ostara 1 oz Silver BU

Przedstawiamy Ostarę, drugą monetę z serii Valkyries od Germania Mint. 2023 Valkyries: Ostara 1 oz Silver BU kontynuuje kolekcję germańskich bogiń, córek Odyna, które wedle germańskiej mitologii wspierały poległych w walce najdzielniejszych wojowników. Ostara symbolizuje wiosenne przebudzenie i rozkwit. Wraz z nią nadchodzi świeżość, światło i radość.

Od imienia germańskiej bogini Ostary wzięło swoją nazwę święto sięgające do tradycji wierzeń germańskich tzw. Ostara lub mały sabat. Obchodzone między 21 a 23 marca związane było z radosnym momentem wiosennego zrównania dnia i nocy. Dawało ono symbolicznie początek nowemu okresowi roku - wiośnie, kiedy to życie budzi się po zimowej przerwie i powraca do wegetacji. Symbolicznie wskazywało moment kiedy dzień (światło) wygrywa z nocą (ciemnością), jest początkiem okresu radości, płodności i rozmnażania się.

Tradycyjnym symbolem tego dnia było jajko, które symbolizuje odrodzenie i powstanie nowego życia. Podobnie w tradycji chrześcijańskiej jajko jest symbolem związanym z Wielkanocą, która ma miejsce w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Obecnie trudno dociec jak pierwotnie wyglądała Ostara. Wyobraża się ją jako młodą dziewczynę w białej szacie i wianku wiosennych kwiatów. Często towarzyszy jej zając – święte zwierzę bogini. Tak właśnie Ostara została przedstawiona na monecie emitowanej przez Germanię Mint.

Na awersie monety widoczna jest bogini zwycięstwa życia nad śmiercią, towarzyszą jelenie i zając, symbole urodzaju i płodności. Wedle wierzeń, spacerująca po śniegu Walkiria znalazła rannego ptaka i przemieniła go w bardziej odporne na zimno zwierzę – zająca. Sama Ostara odziana jest w zwiewną białą suknię i kwietny wianek. Jej dekolt zdobi runa Berkanan – odpowiedzialna za witalność i regenerację, kobiecą płodność i piękno.

Rewers ponownie prezentuje wzór, będący połączeniem charakterystycznego dla Germania Mint dwugłowego orła, ze zwierzęciem bogini – jeleniem. Na tarczy, która uwzględnia rok emisji, stop metalu oraz nominał, znalazły się germańskie runy.

Zaprojektowana przez Mateusza Frąckowiaka moneta zostanie wyemitowana w nakładzie 25 000 sztuk. Jej oryginalność potwierdzi dołączony certyfikat autentyczności.

   

 

 

 

Przedstawiony powyżej materiał to zapowiedź emisji.

Termin realizacji to 5 tydzień 2023 roku (po 25 stycznia 2023). Monetę można nabyć w naszym sklepie internetowym, telefonicznie i mailowo, a po 25 stycznia także w sklepie stacjonarnym.

Kontakt:

Tel.: 508-535-505
e-mail:  ms70@ms70.pl

Ms70 Sklep kolekcjonerski – Warszawa Bemowo
ul. Powstańców Śląskich 124 pawilon 175

Pozdrawiamy

Zespół Ms70 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium