Zamówienia złożone do godziny 13.00 z dostawą do Paczkomatu wysyłamy tego samego dnia.

 
Blog
Przeglądaj posty oraz kategorie
Jak mądrze inwestować w srebro? Poradnik inwestora 0
Jak mądrze inwestować w srebro? Poradnik inwestora

Jak mądrze inwestować w srebro? Poradnik inwestowania

Od lat niedoceniane, w cieniu „królewskiego metalu”, traktowane jak kopciuszek teraz zyskuje na wartości i lśni pełnią swych możliwości. O czym mowa? Chodzi o srebro. Zakup srebra to obecnie jeden z najpopularniejszych  sposobów inwestowania. Jak wszystkie metale szlachetne opierający się inflacji, trwały i na każdą kieszeń stanowi realną alternatywę dla złota czy np. bitcoina oraz nisko oprocentowanych lokat bankowych. Czy inwestować w srebro? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu ten temat i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

 

Srebro – jeden metal wiele zastosowań

Srebro znane jest ludzkości od stuleci. Już w VI w. p n. e. wykorzystywano je do bicia monet - wówczas w formie stopu ze złotem zwanego elektrum. W kolejnych stuleciach srebro kojarzyło się głównie z polityką monetarną i wykorzystywane było przez monarchów do bicia różnego rodzaju monet o zmiennej wadze i czystości znajdującego się w nich kruszcu. Obecnie, w związku z rozwojem przemysłu i technologii, srebro wykorzystuje się także, a nawet przede wszystkim w wielu innych gałęziach przemysłu. Są nimi medycyna, elektronika, optyka (lustra do teleskopów o największym stopniu odbicia światła), branża muzyczna oraz odzieżowa (tu z uwagi na właściwości bakteriobójcze wszyte w tkaniny srebro zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i obniża ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej), a ostatnio także w panelach fotowoltaicznych.

Skąd się bierze srebro?

….

Srebro występuję w przyrodzie naturalnie głównie w postaci  rud miedzi, miedzi z niklem, złota, ołowiu i ołowiu z cynkiem. Główne miejsca wydobycia srebra to Meksyk, Kanada, Peru, Polska, Australia i USA. Warto dodać, że Polski KGHM jest jednym z czołowych wydobywców i producentów srebra na świecie. Każdego roku plasuje się na czołowych pozycjach. Jak podaje World Silver Survey 2023, KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie", a w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.

 

Jak wygląda rynek srebra na świecie?

Szacuje się, że światowy rynek wydobycia srebra to ponad 800 mln ton. W przeliczeniu na dolary (bo to jest waluta w jakiej prowadzone są transakcje na giełdach towarowych) wartość tego sektora wynosi ponad 18 mld USD.

Z uwagi na duże zapotrzebowanie przemysłowe na srebro szacuje się, że jedynie ok 15-20% wydobycia trafia na rynek inwestycyjny. W porównaniu do wartości rynku złota można powiedzieć, że jest to rynek stosunkowo mały, a co za tym idzie bardziej podatny na wahania i zawirowania makroekonomiczne.

Nie zmienia to jednak faktu, że jak każdy metal szlachetny taki i srebro cechuje się ograniczoną ilością w jakiej występuje naturalnie. Stąd od 2010 roku odnotowuje się spadek wydobycia srebra wynikający z wyczerpania się łatwo dostępnych, a co za tym idzie tańszych w eksploatacji źródeł. Z perspektywy inwestora to dobra wiadomość, gdyż może przyczynić się do wzrostu cen tego kruszcu w przyszłości. Srebro pozostaje więc stale metalem interesującym, a mennice nie ustają w biciu monet i sztabek na potrzeby inwestycyjne.

….

Patrząc na dane historyczne z ostatnich 5 lat cena uncji srebra wzrosła z ok. 16 do 23 dolarów za uncję. Daje to wzrost o 44%. Szczyt kursu miał miejsce w 2020/2021 roku kiedy cena poszybowała nawet do 28 dolarów za uncję. Analitycy rynkowi spekulują, że w przyszłości z uwagi na ograniczoną dostępność oraz duże zapotrzebowanie ze strony przemysłu cena srebra może na stałe usadowić się na poziomie 25, a nawet 30 dolarów za uncję. Czy tak stanie, czas pokaże. Jeśli prognozy się sprawdzą, pozostaje jeszcze dużo przestrzeni na wzrost cen srebra.

Srebro jako inwestycja - Co przemawia za inwestowaniem w srebro?

Jak głosi stare przysłowie „Nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”. Oznacza to, że jeżeli zdecydujemy się ulokować nasz kapitał gdzieś indziej niż na koncie bankowym, warto rozdzielić go na różne portfele. Warto skorzystać z różnych instrumentów po to, aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wahaniami na rynkach. Dzięki takiej dywersyfikacji nawet jeśli jedną część naszych inwestycji dotknie bessa, inne mogą w tym czasie zwyżkować i przez to stabilizować nasze finanse.

W skład najczęściej wybieranych portfeli inwestycyjnych wchodzą złoto, srebro, waluty oraz obciążony większym ryzykiem bitcoin. Do inwestycji alternatywnych należy także np. zakup drogiego wina, obrazu czy nieruchomości. Każdy może dokonywać w tym zakresie własnych wyborów zależnie od osobistych preferencji.

Wróćmy jednak do kwestii najbardziej nas interesującej czyli inwestycji w srebro. Obecnie zakup srebra inwestycyjnego nie należy do trudnych ani uciążliwych. Jego obrót nie podlega restrykcjom jakim poddane jest złoto. Na rynku istnieje wielu podmiotów oferujących srebro w postaci sztabek, monet lub granulatu, tak jak to się dzieje w  naszej firmie Ms70. Warto jednak zawsze przed zakupem zweryfikować sprzedającego, aby ze spokojem podejść do transakcji. W naszym sklepie Ms70 oprócz sprzedaży internetowej prowadzimy także sprzedaż stacjonarną. Możecie więc Państwo w każdej chwili nas odwiedzić,  poznać i zyskać pewność z kim planujecie współpracować. Chętnie porozmawiamy i przekażemy potrzebne informacje dotyczące samego produktu jak i jego ceny.

Inwestując w srebro mamy do wyboru: zakup fizycznego srebra w postaci monet lub sztabek, zakup „papierowego” srebra lub zakup akcji firm wydobywających srebro.

Każde z powyższych rozwiązań ma wady i zalety. My skupimy się na fizycznym srebrze, gdyż jest to obszar nam najbliższy.

Zalety posiadania fizycznego srebra w formie monet lub sztabek

  • niezależność - zakup fizycznego srebra to uniezależnienie się od systemu finansowego. Mając srebro przysłowiowo „w garści”, nie straszne są nam upadki banków, tarapaty rafinerii wydobywających kruszec czy inne często nieprzewidziane zdarzania w sektorze bankowo-produkcyjnym.
  • kontrola nad posiadanymi walorami. Mogą państwo zdecydować się na kupno lub sprzedaż w dowolnym momencie i w dowolnej ilości. W obrocie są zarówno pojedyncze uncje jaki i większe ilości srebra.
  • przystępna cena - cena srebra oscylująca w okolicach dwudziestu kilku dolarów za uncję jest przystępną alternatywą. Jednorazowy mniejszy wydatek obarczony jest mniejszym ryzykiem. Stąd poleca się zakup srebra początkującym inwestorom lub tym, którzy zdecydują się na inwestowanie mniejszych środków. Sprzyja to także uzupełnieniu portfela inwestycyjnego o oryginalne walory, jak np. specjalne serie monet. Przykładem takiej serii mogą być Alegorie bite przez polską mennicę Germania Mint.
  • ograniczona podaż metalu – nie można go w szybkim czasie dodrukować, jak pieniądza.
  • anonimowość - transakcje na srebro można przeprowadzać anonimowo. Nie ma wymogu podawania danych osobowych przy zakupie nawet większych ilości. Warto za to poprosić o paragon za zakup. Taki paragon w naszej firmie Ms70 wystawiany jest dla każdej transakcji. Znajduje się na nim data, specyfikacja towarowa oraz cena. Jest to ważne przy ewentualnej odsprzedaży, gdyż obowiązujące przepisy mówią, że sprzedaż w czasie powyżej pół roku od zakupu zwalnia jest z opodatkowania.

Inwestycja w srebro – jakie produkty wybrać?

Jeżeli chcieliby państwo nabyć srebro inwestycyjne do wyboru są dwa rodzaje wyrobów: monety i sztabki.

Monety

Standardową jednostką wagi dla srebra jest  jedna uncja, która waży w zaokrągleniu 31,1 g. To właśnie tej wagi jest zdecydowana większość srebrnych monet bulionowych. Ich trzon, niezachwiany od wielu lat, stanowi 5 monet zwanych srebrną piątką. Są to: Britannia, Liść Klonu, Krugerrand, Kangur i Wiedeńscy Filharmonicy.

Monety te są znane i rozpoznawane na całym świecie, co ułatwia ich ewentualną późniejszą odsprzedaż. Do monet tych nie są wydawane żadne certyfikaty, gdyż monety te same w sobie są gwarancją oryginalności. Ich awersy i rewersy zawierają zestaw unikatowych cech charakterystycznych tylko dla nich. Odznaczają się także precyzyjnymi parametrami dotyczącymi wagi i średnicy.

W ujęciu inwestorskim korelacja ceny do wagi dla srebrnych monet inwestycyjnych jest najkorzystniejsza jeżeli nabywamy nie jedną monetę a ich zestaw. Jako zestaw przyjmuje się tuby po 20 lub 25 takich samych monet. Warto dodać, że tuby Krugerrandów, Wiedeńskich Filharmoników i Kangurów oklejane są bezpośrednio w mennicach banderolą, która dodatkowo gwarantuje autentyczność i nienaruszalność zestawu. Do wyboru są także większe zestawy po 500 szt. monet jednego rodzaju tzw. masterboxy. Przy ich zakupie cena w przeliczeniu na uncję jest najniższa.

 

Sztabki

Inną możliwością jest zakup sztabek srebra. Te wykonywane są w szerokim zakresie wag od 5 gram do 1 kg. Choć wzornictwo nie jest tu tak wyrafinowane jak w przypadku monet to spełniają one w 100% swoją funkcję. Często zabezpieczane są specjalnym opakowaniem lub „zafoliowane”. Na ich powierzchni wybite są parametry sztabki takie jak: waga, próba srebra, emitent i czasami numer.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie srebra inwestycyjnego

….

Zakup srebra inwestycyjnego może wiązać się w pewną niepewnością, szczególnie na początku. Aby ją zminimalizować staraj się wyrobić sobie swoje zdanie o tej formie inwestowania. Korzystaj także z pomocy zweryfikowanych sprzedawców.

Unikaj za to natarczywych sprzedawców, którzy oferują Ci „okazje”. Daj sobie czas na przemyślenie decyzji o zakupie, dopytaj o nurtujące Cię kwestie i nie poddawaj się presji czasu.

Oglądaj i analizuj wykresy cen metali szlachetnych i wybierz odpowiedni według Ciebie moment na transakcję. Miej na uwadze, że ceny srebra i złota podlegają stałym wahaniom giełdowym. Patrz w dłuższej perspektywie, aby uchwycić trend i kierunek w jakim zmierzają ceny kruszcu. Ryzyko związane z inwestowaniem zawsze istnieje, choć metale szlachetne uznawane są za stosunkowo mało ryzykowne.

Nie daj się nabrać na ograniczone ilości i wyczerpujące się zapasy. Jedynie nieliczne serie srebrnych monet bite są jako tzw. limited edition. Bulion podstawowy nie ma ograniczenia ilości nakładu. Mogą jednak występować chwilowe braki związane z ograniczeniami łańcuchów dostaw, jak to miało miejsce w czasie pandemii Covid-19.

Jak w każdym przypadku, tak i przy inwestycjach w metale szlachetne warto zachować zdrowy rozsądek i dopasować ich wielkość do własnych możliwości. Korzystając z pomocy zaufanych partnerów handlowych i sprawdzonych sprzedawców dokonywane transakcje będą przysparzać mniej stresu i więcej radości. Przyjemnie jest bowiem potrzymać w ręku piękną srebrną monetę, poczuć jej wagę i zobaczyć rewelacyjny błysk metalu.

Życząc Państwu jedynie udanych transakcji zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i kontaktu w razie pytań.

 

Zespół Ms70

tel. 508-535-505

e-mail: ms70@ms70.pl

 

Oferowane przez nas srebrne monety i sztabki dostępne są w sklepie stacjonarnym w Warszawie na Bemowie.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium