do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
Opcje przeglądania
Newsletter
Zapisz się na newsletter i dołącz do Klubu Ms70. Odbierz 5% kupon rabatowy na pierwsze zakupy i korzystaj ze specjalnych ofert i przywilejów dla klubowiczów.
Submit
Rabat nie dotyczy produktów z kategorii Złoto, srebro.

Co symbolizuje Britannia?

Symbol Britannii od stuleci reprezentował Brytanię a potem Zjednoczone Królestwo. Personifikacja narodowa Wielkiej Brytanii przedstawiana była w niemal niezmienionej formie od samego początku jej istnienia. Wyrażano ją jako postać kobiecą zazwyczaj z hełmem na głowie, trzymającą trójząb i tarczę w barwach flagi brytyjskiej w postawie stojącej i czasem siedzącej. Wizerunek Britannii powstał w czasach rzymskiej okupacji Wielkiej Brytanii przez Rzymian w II wieku naszej ery. Nazwa „Britannia” pochodzi od łacińskiej nazwy wyspy. Już wtedy zdobił monety bite na podbitych terenach. Po latach mniejszej popularności powrócił w XVII wieku za rządów Karola II. W tamtym okresie wizerunek nieustraszonej wojowniczki wykorzystywano m.in. na medalach upamiętniających traktat pokojowy w Bredzie (1667) oraz monetach miedzianych z 1672 roku. Pierwotnie atrybutem Britannii była włócznia. Jednak od 1797 roku jej miejsce zajął trójząb symbolizujący panowanie nad morzem. Kilkadziesiąt lat później, w 1825 roku, dodatkowym atrybutem Britannii stał się hełm, który towarzyszy jej nieprzerwane do dziś.

 

Złota moneta Britannia 1 oz 2023 King Charles III Złota moneta Britannia 1 oz 2023 King Charles III

Wysyłka w: 7 dni

Producent: The Royal Mint
Cena: 8 849,95 zł
szt.
zobacz więcej
Złota moneta Britannia 1/10 oz 2022 Złota moneta Britannia 1/10 oz 2022

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 1 038,96 zł
szt.
zobacz więcej
Złota moneta Britannia 1/10 oz 2023 Złota moneta Britannia 1/10 oz 2023

Wysyłka w: 14 dni

Cena: 1 040,56 zł
szt.
zobacz więcej
Złota moneta Britannia 1/2 oz 2023 Złota moneta Britannia 1/2 oz 2023

Wysyłka w: 14 dni

Cena: 4 750,17 zł
szt.
zobacz więcej
Złota moneta Britannia 1/4 oz 2022 Złota moneta Britannia 1/4 oz 2022

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 2 574,58 zł
szt.
zobacz więcej
Złota moneta Britannia 1/4 oz 2023 Złota moneta Britannia 1/4 oz 2023

Wysyłka w: 14 dni

Cena: 2 426,91 zł
szt.
zobacz więcej

Kto emituje monetę Britannia?

Monetę Britannia emituje The Royal Mint - Mennica Królewska. Cieszy się ona niezrównaną reputacją dzięki produkcji monet o najwyższej doskonałości. Dzieje się tak dzięki konsekwentnemu stosowaniu najbardziej innowacyjnych technik bicia. W swoim ponad 1000-letnim doświadczeniu w biciu monet, The Royal Mint stale poprawia swoje standardy i zobowiązuje się do dalszego podnoszenia poziomu jakości i usług. W ramach stałego zaangażowania w poprawę owych standardów, Mennica Królewska uzyskała następujące akredytacje:

ISO 9001:2008 Quality Management System

ISO 14001 Environmental Management System

Investors in People

Jakie monety emituje The Royal Mint?

Założona ponad 1100 lat temu The Royal Mint jest najstarszą organizacją w Wielkiej Brytanii i oryginalnym producentem światowej klasy produktów z metali szlachetnych. Marka jest synonimem zaufania i wysokiej jakości wykonania, a Mennica Królewska znana jest na całym świecie z produkcji najnowocześniejszych złotych, srebrnych i platynowych monet bulionowych i sztabek. Do najpopularniejszych linii bulionowych Mennicy Królewskiej należą The Sovereign – uważany przez tysiące inwestorów za „główną monetę świata” – oraz kultową Britannię – której wersja z 2021 r. została uznana za najbezpieczniejszą wizualnie monetę bulionową na świecie, dzięki dodaniu czterech nowych zabezpieczeń, które są widoczne w najnowszych projektach.

Dlaczego Britannia uznawana jest za najbezpieczniejszą złotą monetę świata?

Złota moneta inwestycyjna Britannia wydana został po raz pierwszy w 1987 roku. Zdobi ją projekt autorstwa Philipa Nathana z tego samego roku. Przedstawia on, jak w poprzednich stuleciach, trwały symbol narodu, Britannię odważnie trzymającą  tarczę z flagą Unii – symbolem siły Wielkiej Brytanii - i gałązką oliwną reprezentującą pokój. Wielokrotnie nagradzany projekt graficzny monety, został w 2021 roku zmodyfikowany przez zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo na rynku monetarnym i rynku metali szlachetnych. Do dobrze wszystkim znanego designu dodano elementy zabezpieczające takie jak:

- mikro tekst – „DECUS ET TUTAMEN” co znaczy „DLA OZDOBY I BEZPIECZEŃSTWA” widoczny na okręgu opasającym tło monety,

- ukryta cecha – okrąg z herbem widocznym pod pewnym kątem umieszczony w dolnej części monety między trójzębem a krawędzią tła symbolizujący morską siłę Brytanii,

 

- liniatura na tarczy z flagą Wielkiej Brytanii – umieszczone w wielu kierunkach delikatne linie dają wrażenie trójwymiarowości,

 

- mieniące się tło - wywołuje wrażenie falowania i ruchu, jakby Britannia płynęła po morzach i oceanach.

 

 

W jakich wariantach emitowana jest złota moneta Britannia?

Złota moneta Britannia emitowana jest w następujących wariantach wagowych:

 

1 oz

1/2 oz

1/4 oz

1/10 oz

stop

Au 999,9

Au 999,9

Au 999,9

Au 999,9

nominał

100 funtów

50 funtów

25 funtów

10 funtów

waga [g]

31,21 g

15,597 g

7,798g

3,13g

Średnica [mm]

32,69

27,00

22,00

16,50

Czy The Royal Mint jest akredytowana przez LBMA?

Jest mennicą akredytowaną przez LBMA - (London Bullion Market Association) - międzynarodowe stowarzyszenie handlowe, reprezentujące londyński rynek złota i srebra bulionowego z globalną bazą klientów. The Royal Mint ma prawo pełnego członka.

Działalność i kontrola LBMA obejmuje większość banków centralnych posiadających złoto, inwestorów z sektora prywatnego, firmy wydobywcze, producentów, rafinerie i przetwórców.

Nadzór nad rynkiem metali szlachetnych jest niezbędnym elementem pozwalającym zachować najwyższą jakość i transparentność zarówno procesu pozyskiwania, przetwarzania jak i wytwarzania.

Dlaczego warto kupować monety bite przez The Royal Mint?

Kupując monety i sztabki bite przez The Royal Mint, kupujesz wyroby jednej z najstarszych i najbardziej zaufanych organizacji na świecie. Wszystkie monety brytyjskie bite przez Mennicę Królewską są rygorystycznie i niezależnie sprawdzane pod kątem próby i jakości. W związku z tym, że złote i srebrne monety bulionowe są prawnym środkiem płatniczym, ich wagę i czystość określa ustawa parlamentarna i specjalna procedura nadzorowana przez Assay Master – osobę odpowiedzialną za jakość wyrobów menniczych. Funkcja i tytuł Assay Master została ustanowiona w XII wieku i funkcjonuje w Mennicy Królewskiej do dziś. Obecnie do badania składu stopu monet wykorzystuje się najnowocześniejsze techniki analityczne i jest co roku niezależnie weryfikowane w jednym z najstarszych znanych procesów zapewniania jakości, znanym jako The Trial of the Pyx. Jest to ceremonia sądowa, która sięga XIII wieku i odbywa się corocznie w Hall of the Worshipful Company of Goldsmiths w Londynie. Przez cały rok monety są losowo wybierane z każdej partii każdego wybitego nominału, zamykane w workach zawierających po 50 monet i zamykane w urnach do testowania podczas procesu. Są one weryfikowane na tablicach próbnych przechowywanych przez Brytyjskie Narodowe Biuro Pomiarowe, a jury składające się z liderów świata finansów i co najmniej sześciu rzeczoznawców z Worshipful Company of Goldsmiths potwierdza, że monety mieszczą się w ustawowych limitach dotyczących składu metalicznego, wagi i rozmiaru.

Tak restrykcyjne podejście do jakości oferowanych wyrobów z metali szlachetnych gwarantuje ich autentyczność i niepodważalną czystość zgodną z zadeklarowanymi standardami.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium