2019 Fi. blok 334 ** Zabytkowe Organy
Cena regularna:
Opis
Autorka projektu, Marzanna Dąbrowska, przedstawiła na znaczku późnorenesansowe organy z Bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
Historia zachowanych do dzisiaj wielkich organów bazyliki mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczyna się w 1611 roku, gdy gwarkowie olkuscy podpisali umowę na budowę dzieła z Hansem Hummlem, krakowskim organmistrzem pochodzącym z Norymbergi. Po tragicznej śmierci syna w wyniku upadku z rusztowania, przerwał on prace nad instrumentem w 1624 r. Dzieła dokończył jego uczeń Jerzy Nitrowski w 1633 r. Obecnie zakonserwowany instrument to dzieło, które przez kolejne lata służyć będzie liturgii oraz musica sacra, gromadzić wokół siebie ludzi sztuki oraz stanowić trwały ślad troski o materialne dziedzictwo kulturowe Polski.
Obecny projekt to kolejny walor z serii „Zabytkowe organy w Polsce”. W lipcu 2015 roku Nasza Firma wydała znaczek przedstawiający organy z kościoła klasztornego Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie. We wrześniu 2017 roku Poczta wprowadziła do obiegu wydawnictwo prezentujące barokowe organy pocysterskiego kościoła klasztornego w Pelplinie. Natomiast w czerwcu br. na rynku pojawił się kolejny walor poświęcony organom – tym razem barokowym z Bazyliki Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.
Opis oferowanych znaczków:
-
rok wydania: 2019
- nr. kat. Fischer: blok 334
- nazwa emisji:
Zabytkowe organy w Polsce
- stan: czysty
- guma: z gumą
- uwagi:
stan bardzo dobry
Zdjęcia przedstawiają przykładowy skan waloru.