100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3121Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

do kasy suma: 0,00 zł
 
Waluty
Oficjalny portret Jego Królewskiej Mości Króla 0
Nowy awers brytyjskich monet

Mennica Królewska wybiła każdą brytyjską monetę z okresu historycznego panowania Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Jej Wysokość od prawie 70 lat pojawia się na awersie brytyjskich monet i wielu z nas nie pamięta czasów, kiedy królowa Elżbieta II nie pojawiała się na monetach produkowanych przez Mennicę Królewską. 8 września 2022 r. Jej Wysokość zmarła w spokoju w zamku Balmoral w Szkocji. Po śmierci matki, na tron wstąpił Jego Wysokość Król Karol III, sygnalizując początek nowej ery dla Wielkiej Brytanii i jej monet.

Monety pamiątkowe wybite ku czci królowej Elżbiety II są pierwszymi, na których widnieje oficjalny portret króla Karola III, zaprojektowany przez uznanego rzeźbiarza Martina Jenningsa.

 

Martin Jennings od wielu lat tworzy rzeźby publiczne w Wielkiej Brytanii. Szczególnie znane i podziwiane są jego przedstawienia wielkich pisarzy i poetów, w tym Johna Betjemana na St Pancras Station, Philipa Larkina w Hull, Charlesa Dickensa w Portsmouth i George'a Orwella przed Broadcasting House BBC.

Rzeźbiarz zajął się projektowaniem monet i niedawno stworzył pierwszy definitywny portret monety króla Karola III, który monarcha osobiście zatwierdził.

„Byłem zachwycony słysząc, że Królowi podoba się ten obraz. Był nim bardzo zainteresowany i bardzo pozytywnie na to zareagował. Uczestnictwo w tym ważnym procesie było bardzo satysfakcjonujące” powiedział Martin Jennings.

 

„Zbierasz tyle zdjęć, ile możesz. Aby pokazać tylko jedną stronę czyjejś głowy, musisz najpierw znaleźć optymalną pozę w jakiej głowa prezentuje się w okręgu (monecie), więc badasz wszystkie te stare fotografie, a następnie wybierasz tylko jedną lub dwie, które dają optymalne wrażenie tego boku głowy, który posłuży za model.”

„Początkowo wizerunek modeluję w gipsie większym niż rozmiar monety, czyli mniej więcej wielkości talerza obiadowego. Pracuję ręcznie używając do tego maleńkich, milimetrowych fragmentów materiału. I w końcu, kiedy projekt jest już gotowy i odlany w gipsie, może zostać cyfrowo zredukowany, do takiej wielkości, aby stempel miał odpowiedni rozmiar dla monety” – opowiada Martin Jennings.

Początkowo trenujący jako kaligraf, Martin Jennings ma również doświadczenie w rzeźbieniu inskrypcji w kamieniu. Aby uzupełnić i przekazać powagę tego nowego portretu, wyjaśnia, że czcionka liter w projekcie była dla niego najważniejsza.

„Zależało mi na klasycznej, prawie magisterskiej formie liternictwa, aby podkreślić siłę portretu”.

Zgodnie z tradycją sięgającą wieków, od panowania Karola II, każdy monarcha jest zwrócony w przeciwnym kierunku do swojego poprzednika. Portret króla Karola III jest więc zwrócony w lewo, podczas gdy portrety monetowe królowej Elżbiety II pokazują Jej Wysokość zwróconą w prawo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium